CHP'de koltuk savaşları resmen başladı

  • Ana Sayfa
  • CHP'de koltuk savaşları resmen başladı
CHP'de koltuk savaşları resmen başladı
1.5 yıllık genel başkanlığı süresince CHP'yi yap boz tahtasına çevirip yönetimi 3 kez değiştiren Kılıçdaroğlu, yaklaşan kurultay öncesinde 4. değişikliğe hazırlanıyor.Abone ol

Değişikliğin nedeni ise Dersim tartışmaları, TESEV deşifresi ve Mustafa Sarıgül'ün hamleleriyle tartışmaya açılan genel başkanlığı sağlama almak.

Göreve 1.5 yıl önce gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti yönetimini adeta yap-boz tahtasına çevirdi. Partide disiplini sağlayamadığı için sürekli ekip değiştirerek kendisine karşı çıkanları tırpanlayan Kılıçdaroğlu, önümüzdeki yıl yapılacak kurultay öncesinde parti yönetiminde yeni düzenlemeler yapmayı planlıyor.

3 FARKLI KADRO

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan kurultayda başkanlık görevine seçilen Kılıçdaroğlu koltukta 18. ayını doldurdu. CHP lideri 1.5 yıllık süre içerisinde 3 farklı yönetim kadrosuyla çalıştı. Şu anda hazırlığı yapılan büyük kurultay öncesinde de Kılıçdaroğlu'nun MYK'da önemli değişikliklere gideceği konuşuluyor. 2010 yılı Mayıs ayının ilk günlerinde yaşanan kaset skandalı üzerine Baykal ayrılmak zorunda kalmış ve parti kurultaya gitmişti.

ÖNCE SAV'LA ÇALIŞTI

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Kılıçdaroğlu, yılların kurt politikacısı Önder Sav'ı google seo çalışması n desteğiyle genel başkanlık koltuğuna oturdu. Fakat parti yönetiminin Sav tarafından hazırlanmasına ses çıkarmadı. Hatta Kılıçdaroğlu'nun en yakınındaki isim Gürsel Tekin bile liste dışı kaldı. Kurultaydan sonra oluşturulan MYK'da Sav'a yakın isimler parti yönetiminde yer aldı.

TÜZÜK TASFİYESİ

Kılıçdaroğlu, 12 Eylül 2010'deki referandumda yürüttüğü 'hayır' kampanyası başarısız olunca parti yönetimini tekrar değiştirdi. Kasım'ın ilk günlerinde kendisini genel başkanlık koltuğuna oturtmuş olan Önder Sav'ı kovdu. Sav'ın en yakın ismi olan Hakkı Süha Okay da MYK'ya alınmadı.

2. ADAM TEKİN OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı döneminde kendisine destek veren Gürsel Tekin ise partide 2. adam oldu. Kılıçdaroğlu'nun 2. ekibinde şu isimler yer aldı: Gürsel Tekin, Hurşit Güneş, İsa Gök, Süheyl Batum, Alaattin Yüksel, İzzet Çetin, Oğuz Oyan, Gülsün Bilgehan, Gökhan Günaydın, Umut Oran, Mehmet Ali Özpolat, Sencer Ayata, Melda Onur.

SEÇİM MAĞLUBİYETİ

Kılıçdaroğlu'nun 2. ekibi ise 9 ay görev yapabildi. Kılıçdaroğlu, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde CHP'yi daha ileriye taşıyamayınca fatura da yönetime kesildi. Ağustos ayındaki revizyonun en dikkat çekici yanı Tekin'in pasif göreve getirilmesi. Örgütlenmeden sorumlu olan Tekin, tanıtım, basın ve propagandadan sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. Süheyl Batum, Hurşit Güneş, Volkan Canalioğlu, Umut Oran, İzzet Çetin, Osman Korutürk, Gülsün Bilgehan, Engin Altay, Alaattin Yüksel, Sena Kaleli gibi isimler de yönetim dışı kaldı. Kılıçdaroğlu'nun halihazırdaki yönetiminde 2. adamlık yani örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı koltuğunda Nihat Matkap oturuyor.

Yönetimdeki diğer isimler şunlar:

Erdoğan Toprak, Atilla Emek, Gürsel Tekin, Gökhan Günaydın, Yakup Akkaya, Faruk Loğoğlu, Birgül Ayman Güler, M. Zeki Gündüz, Faik Öztrak, Ayten Kayalıoğlu, Sencer Ayata, Perihan Sarı, Mehmet Emrehan Halıcı, Sezgin Tanrıkulu ve Bihlun Tamaylıgil.

LİDERLİĞİ TARTIŞILIYOR

Kılıçdaroğlu, partinin bir ivme kazanamaması, anketlerde puanlarının sürekli düşmesi, bazı disiplinsiz hareketler nedeniyle önümüzdeki aylarda yapılacak kurultay öncesinde yine bazı değişikliklere gidecek. Böylece Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde yapacağı değişikliklerle 4. yönetimi ile çalışmış olacak. Kılıçdaroğlu'nun değişikliğe gitmesinin sebebi son zamanlarda koltuğunun tartışılmaya açılması. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ismi sürekli kamuoyu gündemine getirilirken, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Dersim katliamı ile ilgili sözleri ulusalcıların isyan bayrağı açmasına neden oldu. Son olarak Gürsel Tekin'e yakın bir internet sitesi Kılıçdaroğlu'nun liberal düşüncedeki TESEV'in kurucuları arasında olduğunu deşifre etti. Çok önemli işadamının Boğaz'daki bir lokantadaki buluşmasında da Kılıçdaroğlu'nu gözden çıkardığı ortaya çıkmıştı.

İSTANBUL TEŞKİLATI TAM BİR MUAMMA

İstanbul İl Başkanlığı meselesi de Kılıçdaroğlu döneminde adeta kangren haline geldi. Gürsel Tekin'den sonra sırasıyla Berhan Şimşek, Nebil İlseven ve Oğuz Kaan Salıcı il başkanı oldu. Fakat bu başkanların hepsi ya görevlerinden alındı ya da istifa etmek zorunda kaldı. Son olarak İstanbul'da iki ilçe başkanının görevden görevden alınmasına tepki olarak iki yönetim kurulu üyesinin istifa etmesi üzerine il başkanı da otomatikman düştü. Merkez Yönetim Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, istifa eden iki üyenin yerine atama yapıldığını, Salıcı'nın görevine devam ettiğini söyledi. Ancak genel merkezden yapılan atama, iki başkanının görevden alınmasına yönelik tepkiyi dindirecek mi ve Salıcı koltuğunu koruyabilecek mi bunu zaman gösterecek.



Kategori : POLİTİKA