Belçika'dan şaşırtan 'Kürt' teklifi!

  • Ana Sayfa
  • Belçika'dan şaşırtan 'Kürt' teklifi!
Belçika'dan şaşırtan 'Kürt' teklifi!
Belçika'daki milliyetçi bir parti Türkiye'ye çok tartışılacak bir öneride bulundu.Abone ol

Avrupa Birliği'ne ev sahipliği yapan Belçika'da en büyük parti konumunda olan milliyetçi Yeni Flaman İttifakı'ndan Kürtlerle ve PKK ile ilgili şaşırtıcı teklif...

Avrupa Birliği (AB)'ye ev sahipliği yapan Belçika'da en büyük parti konumunda olan milliyetçi Yeni Flaman İttifakı'nın iki üyesi, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK tutuklularının serbest bırakılmasını isteyen bir önerge sundu.

'AZINLIK TALEBİ'

Senato'nun Dışişleri Komisyonu'nd arkansas seo a bugün görüşülmesi beklenen önerge, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'ın da Kürtlerin 'meşru temsilcisi' olarak muhatap alınması ve "ezilen Kürtlerin azınlık statüsüne sahip olması" talep ediliyor.

'MÜSLÜMAN OLDUKLARI İÇİN...'

14 milyon Kürt vatandaşın "Müslüman olmalarından dolayı" azınlık haklarından mahrum edildiği iddiasının dile getirildiği metinde, PKK'dan terör örgütü yerine siyasi bir parti gibi söz ediliyor.

"TÜRK DEVLETİYLE KÜRT HALKI ARASINDA"

PKK'nın asker-sivil ayrımı yapmadan düzenlediği terör saldırılarından bahsetmeyen metinde, Güneydoğu'daki çatışmaların da Türk devletiyle Kürt halkı arasında gerçekleştiği öne sürülüyor. Benzer bir önergenin Hollanda meclisine de verildiği, bugün aynı konunun orada da tartışılacağı öğrenildi. Karl Vanlouwe ve Patrick De Groote adlı vekillerce 14 Ekim 2011 tarihinde Belçika Senatosu'na sunulan önergede, başta 16 belediye başkanı olmak üzere KCK operasyonları kapsamında tutuklanan BDP'lilerin salıverilmesi talep ediliyor. PKK'nın asker-sivil ayrımı yapmadan düzenlediği terör saldırılarından bahsetmeyen metinde, Güneydoğu'daki çatışmaların da Türk devletiyle Kürt halkı arasında gerçekleştiği öne sürülüyor.

'ÖCALAN KOMİSYONDA OLMALI'

Zaman'ın haberine göre, Kürt sorununun çözümü için de Abdullah Öcalan'ın da rol alacağı bir ''Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu" kurulması teklif ediliyor. Belçikalı vekiller, Avrupa Komisyonu'nu da Abdullah Öcalan'ın Kürt halkının 'meşru temsilcisi' olarak tanımaya ve Kürt sorununun çözümünü, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde ön şart olarak kabul etmeye çağırıyor. Önerge Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilirse, Senato Genel Kurulu'nun gündemine gelecek.Kategori : DÜNYA