Yunanistan'a Alman-Fransız oyunu

  • Ana Sayfa
  • Yunanistan'a Alman-Fransız oyunu
Yunanistan'a Alman-Fransız oyunu
Kriz nedeniyle büyük sıkıntılar çeken Yunanistan'ın, "Türkiye korkusu" ile silah almayı sürdürdüğü iddia edildi.Abone olKriz nedeniyle kamu hizmetlerinde önemli kesintiler yapan Yunanistan'ın, "Türkiye korkusu" ile silah almayı sürdürdüğü, bunun altında büyük bir müşterisi olduğu Almanya ve Fransa'nın baskılarının yattığı iddia ediliyor.

İngiliz Independent gazetesi, Yunanlıların, savunma bütçesinin azaltılabilmesi için AB'nin, kendilerini Türkiye'den korumasını talep ettiklerini yazdı.
< montana seo br>TÜRKİYE'YE KARŞI BİZİ KORUYUN

Tarihi bir ekonomik krizden geçen Yunanistan'da tasarruf tedbirleri çerçevesinde sağlık harcamalarında bile ciddi kısıtlamalara gidilirken, savunma sanayiine aktarılan bütçenin tasarruf tedbirleri dışında bırakılması rahatsızlık meydana getirdi. Yunanlıların silah alımlarını durdurmak istediği, fakat Alman ve Fransız şirketlerinin bunu engellemek için uğraştığı belirtildi. Bu duruma öfkeli Yunan halkının AB'den Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı korumasını beklediği iddia edildi.

HALA SİLAH SATIN ALIYOR

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin haberine göre, Yunanistan'da 2007 yılında 6,24 milyar Euro olan harcamaları, 2010 yılında 7,1 milyar Euro'ya çıktı. Gazete, "Sağlık hizmetleri bile azaltıldı ancak Yunanistan hâlâ silah satın alıyor" başlığıyla yayımladığı haberinde Yunanlıların, Euro Bölgesi liderlerinin, Atina'nın kamu hizmetlerine yönelik harcamaları kesmesinde ısrar ederken silah harcamalarının aynen devam etmesine öfkeli olduklarını kaydetti. Bu çarpıklığın sorumlusu olarak Yunanistan'ın başlıca müşterilerinden olduğu Alman ve Fransız silah şirketlerinin işaret edildiği haberde, bu duruma öfkeli Yunan halkının AB'den Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı korumasını beklediği savunuldu. Gazete, Atina Üniversitesi'nden Prof. Yanis Varoufakis'in "Yunan hastanelerinde bandaj yokluğu yaşanırken, bütçenin AB ve IMF tarafından saldırılmayan tek parçası askerî harcamalar" sözlerine yer vererek durumun çarpıklığını gözler önüne serdi.Kategori : DÜNYA