Sevkli olmayana hastane yok

Sevkli olmayana hastane yok
Bundan sonra hastalar kendi kendilerine hastanelere gidemeyecek. Buna aile hekimleri karar verecek. Abone olÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, incelemeler sonucunda sağlık harcamalarında toplam 4,1 milyar liralık istismar ve israfa rastladıklarını bildirdi.

Çelik, öngörülerin üzerinde gerçekleşen sağlık harcamalarının 3 milyar lirasının tedavi giderleri, 1,1 milyar lirasının ilaç savurganlığından kaynaklandığ mikro beton zemin ını ifade etti. Bugün gazetesi Bakan Çelik'in açıklamalarını manşetine taşıdı.

Bakan Çelik'in verdiği bilgilere göre, tedavi giderlerindeki aşın harcamalar sevk zincirinin etkin şekilde uygulanamamasından kaynaklanıyor. Çelik, sigortalı hastaların devlet hastanelerinde 1,5 milyar lira, üniversite hastanelerinde 661 milyon lira ve özel hastanelerde de 705 milyon lira fazladan tedavi giderine yol açtıklarını söyledi.

Çelik, bu hastaneler için ayırdıkları ödenekleri ise sırasıyla devlet hastaneler için 13,1 milyar, üniversite hastaneleri için 4 milyar 75 milyon lira, özel hastaneler için de 5 milyar 643 milyon lira olduğunu belirtti.

HASTA KENDİNİ SEVK EDİYOR

Bakan Çelik, tedavi ve ilaçta yaşanan istismar ve israfın önüne geçmek için sevk zincirini daha sıkı uygulamaya karar verdiklerini bildirdi. Çelik, hastaların önce aile hekiMennderi-sağlık hizmeti alacaklarını, aile hekiminin uygun görmesi halinde hastaların hastane ve uzman hekimlere sevk edileceğini ifade etti. Çelik şöyle konuştu: "Vatandaş kendi hastalığı hakkında kendisi teşhis koyup aile hekimine değil de devlet ya da üniversite hastanesindeki bir profesöre gitmesi gerektiğine karar veriyor. Yani hasta kendi kendini sevk ediyor. Hastanın bu
tercihi sisteme maliyet yüklüyor."Kategori : GÜNCEL