Pazarcılara sertifika şartı geliyor!

  • Ana Sayfa
  • Pazarcılara sertifika şartı geliyor!
Pazarcılara sertifika şartı geliyor!
'Hal Yasası' ile birlikte yeni düzenlemeler geliyor. Artık pazarcılar sertifika almak zorunda...Abone ol

Kamuoyunda 'Hal Yasası' olarak bilinen 5957 Sayılı 'Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun' 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giriyor. Yeni kanunla bir takım değişiklikler ohio seo e gidilecek.

Sebze ve meyve fiyatlarının yüzde 25 ucuzlatması beklenilen yasayla birlikte çıkarılan 'Pazar Yerleri Yönetmeliği' ile de pazarcılara yeni düzenlemeler getiriyor.

PAZARCILAR EĞİTİLECEK

Ülke genelindeki yaklaşık 330 bin pazarcı ve çalışanı eğitime tabi tutulacak ve sertifika alacak, sertifikası olmayanların pazarda tezgah açmasına ve tezgahta çalışmasına izin verilmeyecek. Yılbaşından sonra pazarcılar yaz ve bahar aylarında mavi, kışın ise siyah renkli elbise giyecek, ellerini sık sık yıkayacak.

CEZALAR HAZIR

Yönetmeliğe aykırı davranan pazarcılar 200 liradan 10 bin liraya kadar ceza ödemek zorunda kalacak. Malların, gıda güvenilirliğine, kalite ve standardına, teknik ve hijyenik şartlara aykırı olarak satışa sunanlara 200, satış yeri olmadan pazar yerinde satış yapanlara 500 lira ceza kesilecek. Satış yerinde izin alınmaksızın değişiklik yapan, aynı kap veya ambalaj içine değişik yapan, ölçü ve tartı aletlerinin hileli bir şekilde kullananlara da 2 bin lira ceza kesilecek.Kategori : GÜNCEL